Svaki šesti par u svijetu suočava se s neplodnošću. Uz poteškoće u ostvarivanju trudnoće, neplodnost sa sobom nosi i brojna pitanja, strahove, neizvjesnosti, uključuje bolne osjećaje te suočavanje s mnogim gubitcima. Osim gubitka vezanog za ostvarivanje trudnoće, javiti se može i manjak samopouzdanja, osjećaj bespomoćnosti, doživljaj lošeg zdravlja, gubitak kontrole nad svojim tijelom i upravljanja svojim životom što dodatno može oslabiti samopouzdanje osobe i osjećaj vlastite kompetentnosti.
Dijagnoza neplodnosti nije samo akutni stres koji će nakon nekog vremena proći. Ona nije individualna ili bračna kriza, već razvojna kriza. To je duboka trauma koja seže u samu srž i radi koje se osoba može osjećati kao da gubi sebe, svoj identitet, sve o čemu je sanjala…
Nažalost, osobe koje se suočavaju s neplodnošću često nemaju dostupnu adekvatnu stručnu podršku kako bi se nosile s dijagnozom koja im je postavljena i emocijama koje to saznanje prate. Iako mnogi parovi radije šute o tome s čime se nose, najčešće radi straha od reakcije okoline, činjenica je da je prepoznavanje i shvaćanje tih gubitaka važan korak u prolazu kroz tugovanje i suočavanje s neplodnošću. Identificiranje i dijeljenje svojih misli, osjećaja i slika koje klijent ima o trudnoći i djetetu uvelike može pomoći osobi, ili paru, da ponovo stekne kontrolu nad svojim životom.
Psihološku podršku i savjetovanje osoba koje se suočavaju s neplodnošću i/ili prolaze kroz postupak medicinski potpomognute oplodnje provodi Marija Gradečak, psihologinja i edukantica realitetne psihoterapije posebno educirana za savjetovanje u neplodnosti.
Savjetovanje je individualno.
Provodi se putem video poziva ili uživo u Zadru.
Kotizacija za individualno savjetovanje iznosi 20 eura (150.69 kuna)
Kotizacija za aktivne članove neke udruge i studente iznosi 13 eura (97.95 kuna).